Skoliozė (gr. skolios – kreivas) – stuburo išlinkimas trimatėje erdvėje. Dėl įvairių priežasčių (rachito, raumenų silpnumo, neadekvataus krūvio ir kt.) stuburo slanksteliai pasisuka ir atsiranda nefiziologiniai, natūraliai nebūdingi linkiai.
Skoliozės gydymas yra iššūkis, tai rodo gydymo metodų gausa. Inovatyvus, dėl veiksmingumo visame pasaulyje populiarėjantis FED metodas išsiskiria keliais principais:
1. Stabilizacija trimatėje erdvėje;
2. Stuburo išilginimu;
3. Derotacija (atsukimu).
Metodika gimė iš daugybės metų mokslinių paieškų – tyrimų, bandymų bei klinikinių atvejų analizių.
FED metodas – kompleksinis sprendimas sudėtingai problemai. Speciali technika leidžia priešintis stuburą iškreipiančioms jėgoms būtent tame lygmenyje, kuriame tai tikslinga.
Metodika paremta stuburo slankstelių savybių – augimo, vystymosi, sąveikos – teorija: epifizine ir neurocentrine.
Kuo anksčiau gaunama diagnozė ir pradedamas gydymas, tuo didesnė gydymo sėkmė. Geriausi rezultatai pasiekiami nesant pilnam stuburo slankstelių sukaulėjimui. Metodą gerai toleruoja net ir patys jauniausi (6 m.) pacientai.
FED protokolą sudaro klausimynas ir išsami paciento ištyrimo schema:
1. Pilnas stuburo, kartais ir dubens rentgeno tyrimas (kai kuriais atvejais ir kompiuterinė tomografija arba magnetinio rezonanso tyrimas)
2. Tikslūs matavimai remiantis gautomis nuotraukomis – stuburo linkiai pagal Cobb’ą, stuburo slankstelių rotacijos kampai pagal Rimondi, Risser testas, klubo ir kryžkaulinių sąnarių padėčių palyginimas. Be to, atliekama serija funkcinių ir diagnostinių testų.
Įlipus į FED aparatą pacientas pritvirtinamas prie specialaus keltuvo, kuris leidžia ištempti stuburą. Tada pacientas atitinkamose vietose fiksuojamas siekiant stabilizuoti stuburą. Optimalaus dydžio koreguojanti jėga tikslingai veikia stuburo linkį.
Jėga taikoma kelių sekundžių trukmės serijomis, tarp kurių įterpti ramybės periodai. Relaksacijos metu (kai aparatūra nebeaplikuoja koreguojančios jėgos), pacientas valingai išlaiko poziciją, kurią pasiekė su koreguojančia jėga. Jei yra du linkiai, su kiekvienu dirbama atskirai.
Svarbu paminėti, kad pacientai toleruoja ir didelį spaudimą. Terapija prietaise trunka apie 30 minučių.
Kiekvienam pacientui pagal King-Moe linkių klasifikaciją (iš viso yra 5 tipai) parenkami specialūs, tinkamiausi terapijos elementai.
Atitinkamos kūno vietos šildomos, o kitos – stimuliuojamos elektra. Šie elementai paruošia kūną fiksacijai, trakcijai (stuburo išilginimui) ir derotacijai.
Siekiant maksimalaus poveikio gydymas vis koreguojamas pagal rutininių patikrinimų rezultatus (FED testų protokolas ir rentgenogramos (arba KT/MRT).
Reguliarumas ir dažnis. Siekiama atlikti kuo daugiau procedūrų norint maksimalaus poveikio.
Atliekami specialiai klinikiniam atvejui pagal King-Moe linkių klasifikaciją parinkti pratimai.
Neuroraumeninė fascilitacija;
Kineziologinis teipavimas;
Plaukimas;
Ortopedinė įranga, korsetai kartais reikalingi kaip priedas terapijai su FED metodu. Ortopedinė įranga naudojama kartu su Cheneau korsetu.
Mielai atsakysime!
Dirbame:
I-IV: 8-21
V: 8-18
Dirbame:
I-IV: 8-21 V: 8-19
Žirmūnų g. 70, Vilnius
+370 658 78 488
info@v-k-c.lt